INTERNET<>
012012<><>

Online kupovina u Srbiji

Malo online, malo offline

Kada se sa prodavcem dogovarate telefonom i čekate kusur ispred vozila kurirske službe, teško da osećate pravo iskustvo „čiste” online kupovine

U idealnim uslovima, kupovina preko Interneta je zaokružen proces koji se odvija online – od odabira i plaćanja, do aktivacije željene usluge ili pristizanja paketa na kućnu adresu, bez potrebe da čujete nečiji glas preko telefona ili da izlazite do banke kako biste popunili uplatnicu.

Osnovne prednosti web kupovine trebalo bi da budu niže cene, ušteda vremena, dostupnost detaljnih informacija o proizvodu, prisutnost komentara ranijih kupaca, i to sve bez žurbe koja postoji kada obilazite prodavnice. Međutim, kao što se u različitim oblastima ljudi na ovim prostorima snalaze na „kreativne” načine i, po pravilu, uz improvizaciju, ni situacija sa online kupovinom nije bolja.

Prodaja preko Interneta za prodavca znači uštedu u poslovanju, najpre na fizičkom prostoru, ali i kada je reč o broju zaposlenih, što bi trebalo da se oseti kroz sniženje cena u odnosu na tradicionalnu trgovinu. Međutim, zbog nedovoljnog obima web prodaje u Srbiji, koji je praktično zanemarljiv, do značajnijeg pada cena nije došlo.

Kada pomislimo na online kupovinu u Srbiji, najpre nam na pamet padaju „srpski eBay” Limundo, koji je aukcijski sajt, i Kupindo, koji se bavi direktnom prodajom. Nažalost, iskustvo online kupovine na ovim sajtovima, koji su pod istim kišobranom, nije zaokruženo – kupac se sa prodavcem dogovara o načinu plaćanja i dostave, što se najčešće završava kurirskom službom i naplaćivanjem po isporuci (plaćanje pouzećem).

Već godinama radi i SveZaKuću (www.svezakucu.rs). To je prava online prodavnica gde se plaćanje vrši e-bankingom ili kreditnom karticom. Sličan popularan sajt je i NonStopShop (www.nonstopshop.rs).

Neke maloprodaje nude online naručivanje, kao što je slučaj sa Maxijem (shop.maxi.rs). Ipak, ni tu proces nije zaokružen jer se plaća pouzećem, a kupac se najpre telefonski „proverava”. Međutim, jedan od najvećih lanaca prodaje bele tehnike i tehničke robe Tehnomanija (www.tehnomanija.rs) nudi pravo online iskustvo, a sem plaćanja e-bankingom i kreditnom karticom, u ponudi je i Telenor PlatiMo.

Posle aukcijskih sajtova, novi trend na polju e-trgovine su daily deals servisi za grupnu kupovinu – već sada ih u Srbiji ima na desetine i liče k’o jaje jajetu. Skoro svi nude zaokruženu online kupovinu, što znači da možete platiti karticom, e-bankingom ili qVoucherom.

Firme koje prodaju računare i hardver takođe imaju svoje online šopove i nude niže cene ako se pazari preko Weba.

Iako su cene u stranim online šopovima za većinu stvari niže nego ovde, teško je proći povoljnije kada se na prodaju i plaćanje putnih troškova online dodaju carina, PDV, takse, bankarska provizija i, još jednom, troškovi dostave. Međutim, potrošači nekada jednostavno nemaju izbora.

Nedavno je država omogućila da naručujemo proizvode koji koštaju najviše 70 evra, bez straha od dodatnih troškova. Dakle, sve što je jeftinije od ovog iznosa koštaće onoliko koliko ste platili online.

Na proizvod skuplji od 70 evra dodaje se cena poštarine kako bi se dobila osnovica za carinu i PDV. Čak i onda kada online prodavci žele da vam izađu u susret, pa na računu za novi notebook stoji da vredi 60 evra ili da je reč o „poklonu”, carinici određuju vrednost po svojoj proceni.

Pošiljke iz inostranstva, inače, mogu da stignu običnom poštom (parcel post) koja je najjeftinija, putem pošiljke sa povratnicom kako bi prodavac dobio potvrdu da je roba isporučena i, konačno, brzom kurirskom službom koja je najskuplja, ali sasvim sigurna (DHL, FedEx, UPS...).

Kada dodamo carinu i sve što uz nju ide, kao i troškove dostave iz inostranstva, često se dešava da se na cenu proizvoda plaća i po 70 procenata više.

SAD su sinonim za veliku ponudu i niže cene nego u Evropi. Troškovi dostave „preko bare” samo su malo veći nego kada kupujete na Starom kontinentu. Međutim, skoro sve online prodavnice u SAD prihvataju samo kartice izdate u toj zemlji. Na sreću, najveća od svih online prodavnica Amazon podržava i kartice iz inostranstva.

Sem toga, mnogi proizvodi se ne šalju van SAD, ali za to postoji jednostavno rešenje – firme kao što je Shipito (www.shipito.com) pružaju korisnicima US adresu uz malu proviziju, a naručenu robu veoma brzo prosleđuju kupcima. Prilikom naručivanja proizvoda potrebno je samo da navedete adresu koju ste dobili prilikom registracije na neki od sajtova ovakvih firmi.

Kada završite ovaj „birokratski deo” procesa, preporučujemo Amazon, kojem slobodno možemo dodeliti epitet najprijateljskije robne kuće na svetu zbog jasne ponude, konzistentnosti, kvaliteta usluge, dobrih cena, vrlo kvalitetne podrške... Za kupce iz Srbije presudno je to što je Amazon jedna od retkih ovakvih web destinacija koja bez problema prihvata platne kartice izdate u Srbiji.

Druga važna, ali nešto rizičnija destinacija, jeste eBay, najveći aukcijski sajt na svetu, gde možete naći sve od igle do lokomotive, bilo da je novo, korišćeno, pokvareno ili čak ukradeno. Sem američke, postoji još 37 lokalnih varijanti. Za nas su najzanimljivije američka, britanska i nemačka.

Glavni način plaćanja na eBayu je PayPal (ove dve kompanije su u istom vlasništvu), te je iz Srbije zasad moguće jedino plaćanje putem uslužnog PayPal računa, uz proviziju.

Plaćanje karticama je, u teoriji, osnovni oblik naplate online. Domaće banke „zarad naše sigurnosti” umeju da uskrate podršku za web plaćanje. U više domaćih banaka VISA nudi mogućnost korišćenja kartica Visa Internet ili Virtuon, koje upravo služe za online plaćanje.

Značajan servis mnogih domaćih šopova je eMS procesiranje kartice. Razvila ga je Banka Intesa, koja u ovom segmentu kod nas zasad nema konkurenciju.

E-banking podrazumeva proces transfera online, što je ekvivalentno korišćenju opšte uplatnice u pošti ili banci.

Postoje i servisi koji zaobilaze upotrebu kartica – Qvoucher se vezuje za broj vašeg mobilnog telefona i koristi se za plaćanje internet usluga, kao i na sajtovima za grupnu kupovinu. PlatiMo je Telenorov servis za plaćanje SMS porukama, koji još nije zaživeo. Trenutno se za korišćenje možete prijaviti u četiri domaće banke, a potrebna je i zamena postojeće SIM kartice novijom verzijom koja sadrži odgovarajući digitalni sertifikat. Više informacija možete naći na adresi www.telenor.rs/sr/Privatni-korisnici/Usluge/PlatiMo/.

U svetu su sve popularniji i Checkout servisi. Da biste ih koristili morate se, naravno, prvo registrovati. Amazon i Google Checkout podržavaju kartice iz Srbije, tako da predstavljaju idealno rešenje ako naiđete na sajt koji nudi ovaj oblik plaćanja.

Alternativa PayPalu je Moneybookers. Ovaj servis se u Srbiji najviše koristi za online kladionice i kockarnice, ali je koristan i za druge vrste transakcija među fizičkim licima. Ako morate da pošaljete novac nekome u inostranstvu a nemate PayPal, zamolite ga da otvori Moneybookers nalog.

• • •

Volja da se kupuje online među potrošačima u Srbiji postoji. Međutim, kako cene često nisu niže u odnosu na fizičku prodaju, a problemi mogu da se jave na svakom koraku, uopšte nije čudno to što je stanje na tom planu loše. Ipak, pogodnosti online kupovine mogu da se iskuse i kod nas, ali je najvažnije da budete dobro pripremljeni i obavešteni pre nego što donesete odluku.

Ivan OBROVAČKI

 
.rs
Šta je CAPTCHA?
Online kupovina u Srbiji
Šta mislite o ovom tekstu?
Chrome Web Store
Grupna kupovina
Novi YouTube dizajn
WWW vodič

Kako do PayPal plaćanja u Srbiji?
PayPal, globalni autoritet za online plaćanje, dostupan je u više od 190 zemalja sveta, ali ne i ovde. Po tom pitanju mi smo crna tačka sveta, zajedno sa još desetak zemalja. Ako nekome kažete da ne možete da imate PayPal nalog, on vam najpre neće verovati, a kasnije neće želeti da sarađuje sa vama jer će mu delovati da živite na nekakvoj „gusarskoj teritoriji”.
Do prošle godine bila je moguća registracija na hrvatskom PayPalu sa karticama iz Srbije, ali to više nije slučaj. Nedostatak pristupa ovom servisu posebno pogađa web developere, programere i dizajnere, koji imaju problem da naplate uslugu. Na sreću, postoji rešenje u vidu pojedinaca ili firmi koji naplaćuju proviziju za uslugu plaćanja putem njihovog naloga PayPal. Međutim, mnogi prodavci ovo ne vole, jer se adresa za slanje razlikuje od one za naplatu, što može da stvori problem u slučaju spora.

Online trgovina u Srbiji (pojedinci)
Nikada nisu koristili – 81,9 odsto
U poslednja tri meseca – 9,3 odsto
Pre više od tri meseca – 5,1 odsto
Pre više od godinu dana – 3,7 odsto
(Izvor: Republički zavod za statistiku)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera