TEST RUN<>
062016<><>

NirLauncher 1.19.83

Alatke za sve i svašta

Ako bismo hteli detaljno da predstavimo sve alatke koje nudi ovaj paket aplikacija, teško da bi nam to uspelo čak i u dva broja „Sveta kompjutera”, tako da ćemo u ovom prikazu samo zagrebati po površini njegovih velikih mogućnosti. Zašto smo NirLauncher nazvali paketom aplikacija? Zato što je reč o (kako samo ime sugeriše) interfejsu preko koga pristupamo nekom od željenih modula. A tih modula je ovde neverovatnih 199! Napredniji korisnici računara su se svakako susretali sa programima izdavača Nirsoft, a reč je o kreatoru malih alatki sistemske orijentacije. NirLauncher je kolekcija aplikacija napisanih tokom 15 godina iza koje stoji čovek pod imenom Nir Sofer.

Sadržajno, ne i našminkano

Po običaju, prvo krećemo od opisa interfejsa. Iako je nesumnjivo reč o programeru koji odlično poznaje tajne Windowsa, izbor opcija preko ekranskih tastera umesto korišćenja za to standardnih tab kontrola je dosta diskutabilan. Moduli su podeljeni u 12 zasebnih kategorija (plus trinaesta za prikazivanje svih zajedno), dok se sadržaj kategorija pojavljuje u okviru liste koja zauzima centralni deo prozora. Izgled liste možete promeniti preko menija List Style, i ukoliko izaberete opciju Icons, videćete da ona ne funkcioniše kako treba. Preporučujemo vam da koristite prikazivanje u režimu Details, pošto ćete na taj način dobiti kratak opis svih ponuđenih elemenata. U donjem delu prozora, ispod liste programa, nalazi se nekoliko opcija, od kojih treba izdvojiti help fajl koji će vam dati osnovne informacije o izabranom modulu, kao i opcija Advanced Run, preko koje možete slati parametre komandne linije za module koji to podržavaju. Sve u svemu, interfejs odaje utisak da je reč u proizvodu starom preko 20 godina. Međutim, ukoliko ne spadate u grupu korisnika koja pada na šminku i dajete prioritet sadržaju, onda ste na pravom mestu.

Manipulacija šiframa

Ovaj odeljak sadrži 19 modula čija je namena povezana sa otkrivanjem šifri za različite potrebe. Tako, recimo, modul PasswordFox prikazuje sva korisnička imena i šifre korišćene za logovanje na različite sajtove. Istu stvar možemo uraditi i iz Firefoxa preko menija Options, ali je ovde to rešeno na bolji način. Mail PassView se koristi za dobijanje lozinki vezanih za slanje i prijem elektronske pošte. Pored arhaičnih programa kao što su Eudora, Outlook Express ili Netscape 6, podržane su i praktično sve verzije programa Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Yahoo! Mail i Gmail. Modul Network Password Recovery služi za pronalaženje šifri povezanih sa resursima na lokalnoj mreži. Ukoliko koristite Windowsow Remote Desktop, a slučajno ste zaboravili ulazne parametre, tu je Remote Desktop PassView. Analogno, šifre velikog broja mesindžer aplikacija možete saznati putem modula MessenPass. Opcija WirelessKeyDump bi po ideji trebalo da ispiše sve šifre za priključivanje računara na Wi-Fi mreže, što je na sistemu sa Windowsom 7 funkcionisalo kako treba, ali na računaru sa Windowsom 10 to nam nije polazilo za rukom.

Internet sekcija

Ovde nailazimo na zbirku od 16 modula koji bi se pre mogli okarakterisati kao nešto što je vezano za rad sa mrežama uopšte, ali je autor odlučio da ih predstavi kao alatke za rad sa internetom. Ukoliko želite da vaš računar pretvorite u sredstvo za deljenje interneta preko koga će drugi korisnici moći da se priključuju na „mrežu svih mreža”, na raspolaganju vam je program pod nazivom HostedNetworkStarter. Napredni oblik naredbe WHOIS se nalazi pod nazivom DomainHostingView i preko nje možete saznati veliki broj informacija o internet adresi koju ste uneli. Dosta sličan je modul IPNetInfo, koji može istovremeno da obrađuje veći broj IP adresa. Modul DNSDataView predstavlja GUI za Windows komandu NSLookup, koja daje informacije vezane za DNS nekog domena. Modul MACAddressView je sadržajan izvor informacija o MAC adresama mrežnih adaptera u kome se nalaze podaci o preko 20.000 registrovanih kodova svih mogućih proizvođača mrežne opreme. Ukoliko želite da napravite lokalnu kopiju nekog sajta (ako je to tehnički izvodljivo), na raspolaganju vam je WebSiteSniffer. Doduše, za njegovu upotrebu je potrebno da na računaru prethodno bude instaliran program WinPcap. Ukoliko imate potrebu za čestim menjanjem DNS servera, QuickSetDNS će vam tu operaciju učiniti lakšom. Kada postoji potreba da znate koji su sve računari aktivni na nekom domenu (ili unutar nekog IP segmenta), dobro može da posluži program pod nazivom FastResolver. Ako vam nekada bude trebala izrada screenshotova većeg broja stranica, tu je SiteShoter koji može da automatizuje celu operaciju.

Alatke za programere

Mnogo siromašniji meni sa samo pet predstavljenih alatki. Programerima je često važno da saznaju koje sve funkcije se nalaze u okviru pojedinih DLL fajlova. To je na jednostavan način moguće obaviti preko programa DLL Export Viewer. Modul GDIView će vam pružiti informacije o svim grafičkim objektima, svih aktivnih aplikacija. U pitanju je korisna alatka koja može da pomogne u otklanjanju loših tačaka rada sa resursima koji uzrokuju veliko zauzeće memorije i procesora. Zanimljiv je i modul DeviceIOView, preko koga možete da pratite komunikaciju neke aplikacije sa hardverskim upravljačkim programima (čitaj: drajverima). SimpleProgramDebugger je najjednostavniji mogući dibager pokrenutih procesa na računaru koji prati najvažnije događaje koji se dešavaju „iza zavese”, dok se preko HeapMemViewa može pratiti sadržaj memorije alocirane za pojedine procese.

Rad sa mrežnim resursima

Izdašan odeljak sa 25 alatki vezanih za rad sa mrežnim resursima. Ako želite da saznate ko se sve trenutno nalazi na istoj Wi-Fi mreži sa vama, možete da upotrebite program Wireless Network Watcher. U opcijama je moguće podesiti da dobijate obaveštenje o svakom prijavljivanju ili odjavljivanju drugih korisnika. Podatke o svim otvorenim TCP i UDP portovima, kao i aplikacijama koje ih koriste je moguće dobiti preko modula CurrPorts. Ukoliko se na spisku pojavi neka aplikacija koja može da se okarakteriše kao sumnjiva, biće označena ikonicom ružičaste boje. Korisnici računara u lokalnim mrežama mogu da imaju dosta koristi od modula WakeMeOnLan, koji šalje signal za „buđenje” računarima koji su trenutno isključeni ili se nalaze u nekom od režima štednje energije. Sve podatke o vremenima priključivanja vašeg računara na Wi-Fi infrastrukturu je moguće saznati ako koristite program pod nazivom WifiHistoryView. Ako želite da saznate koji su fajlovi na lokalnoj mreži trenutno u upotrebi na vašem ili nekom drugom računaru, koristićete aplikaciju NetworkOpenedFiles. WifiInfoView prikazuje opsežne informacije o svim tačkama pristupa koje su u opsegu vaše Wi-Fi mrežne kartice. Sličan njemu je i modul WirelessNetView, koji će vas informisati o snazi signala prikazanih rutera, kao i o još nekim dodatnim parametrima. CountryTraceRoute je varijanta klasičnog traceroute programa, sa razlikom da osim podataka o gateway tačkama i brzinama odziva severa, nudi i podatke o državama gde se ti gatewayi nalaze. NetBScanner informiše o računarima u lokalnoj mreži, zajedno sa IP i MAC adresama, kao i proizvođaču mrežnih adaptera. NetworkConnectLog nadzire lokalnu mrežu i beleži pojavljivanje drugih računara u okviru nje. HTTPNetworkSniffer je jednostavan snifer koji prati HTTP komunikaciju pregledača interneta sa spoljašnjim svetom. Sličnu funkciju ima modul NetworkTrafficView, samo unutar lokalne mreže, dok modul TcpLogView beleži aktivnost TCP konekcija na vašem računaru. Snifer TCP-IP paketa krije se pod nazivom SmartSniff. Kada smo već kod snifovanja podataka, treba pomenuti i modul SniffPass koji je namenjen za otkrivanje lozinki koje prolaze kroz posmatrani mrežni adapter i bazirane su na POP3, IMAP4, SMTP, FTP ili HTTP protokolima.

Komandna linija

Pošto rad iz komandne linije nije interesantan za većinu korisnika Windowsa, zadržaćemo se samo kratko. Najzanimljiviji program u ovoj oblasti je NirCmd, koji je jedna prava mala svaštara koja u sebi sadrži mnoštvo svakojakih funkcija. Doduše, većina njih je sumnjive upotrebne vrednosti, ali u nekim situacijama pojedine stvari mogu da budu od koristi.

Praćenje aktivnosti hard-diskova

DiskCountersView je svojevrsni semafor koji prati aktivnost diskova na računaru. Preko njega dobijaju se informacije o broju ciklusa čitanja i pisanja podataka, količini prenesenih informacija u oba smera, vremenu potrošenom na te operacije, kao i podacima o brzinama prenosa. Zanimljiv nam je bio modul SearchMyFiles, koji je svojevrsna zamena za ugrađeni pretraživač fajlova u Windowsu. Ima veliki broj opcija i mogućnost korišćenja džoker znakova. Potencijalno vrlo korisna stvar. DiskSmartView je modul koji prikazuje S.M.A.R.T. status diskova.

Pomoć pri surfovanju

U ovoj oblasti nalaze se 23 modula koje je autor okarakterisao kao pomoćne alatke za rad sa pregledačima interneta. FBCacheView je alatka koja skenira keš pregledača interneta (Internet Explorer, Firefox i Chrome) na vašem računaru i traži fotografije sa Facebook stranica. BrowsingHistoryView sakuplja podatke o istoriji posećivanja web stranica iz vaših internet pregledača i prikazuje ih u zajedničkoj tabeli. BrowserAddonsView daje spisak svih instaliranih proširenja za pregledače interneta. Uz pomoć modula MZCacheView možete pretraživati datoteke u kešu Mozilla Firefoxa, dok MZCookiesView pokazuje „kolačiće” iz istog pregledača. Postoje analogni moduli i za pregledače Internet Explorer, Chrome, Opera i Safari. Od ostalih modula još da izdvojimo potencijalno zanimljivi WebCookiesSniffer, koji nadzire „kolačiće” u realnom vremenu i prikazuje podatke stornirane u njima.

Sređivanje radne površine

Unutar Windowsa postoji alatka za određivanje asocijacija pojedinih ekstenzija sa programima koji automatski otvaraju taj tip fajlova. Modul FileTypesMan znatno proširuje mogućnosti osnovnog sistemskog programa sa tom namenom. SpecialFoldersView automatski prikazuje spisak svih specijalnih foldera na računaru (na primer, Downloads, My Pictures i tako dalje). WinLister daje listu svih otvorenih prozora sa njihovom pozicijom, veličinom, vrednosti kodova preko kojih Windows identifikuje prozore i još mnoštvom drugih informacija. Modul MyUninstaller je svojevrsna zamena za opciju Programs and Features iz kontrolnog panela. Ono što je njegov plus je mnogo veći broj informacija od onih koje imamo kod Microsoftovog rešenja. Clipboardic predstavlja proširenje funkcionalnosti standardnog Clipboarda. Shortcutman daje pregled svih prečica sa desktopa i iz menija Start i uz njegovu pomoć je moguće fiksirati ili udaljiti one koje su neispravne. OpenWithView je maleni editor za asociranje izvornih programa za pojedine aplikacije koji se pojavljuje u kontekstualnom meniju Open With.

Sistemske alatke

Ovo je ubedljivo najbrojniji segment programa sa neverovatnih 60 alatki. Modul FolderChangesView nadzire rad hard-diskova i beleži fajlove nad kojim je vršena operacija čitanja ili pisanja. ExecutedProgramsList daje spisak programa pokrenutih na računaru sa datumima zadnjeg pristupanja. TaskSchedulerView na pregledan način prikazuje sve zadatke koje Windows treba da izvrši automatski. DevManView je vrlo zanimljiv način prikazivanja opširnih podataka o priključenim hardverskim uređajima kako na lokalnom tako i na mrežnim računarima. USBDeview je program koji daje prikaz svih hardverskih uređaja povezanih na USB portove i potencijalno može da bude od velike koristi za rešavanje problema „fantomskih” USB uređaja (kada se stalno čuje zvuk priključivanja, a ništa nije priključeno). Spisak svih korisničkih i sistemskih aplikacija koje su pokretane na računaru može da se vidi preko modula LastActivityView. Analogno, RecentFilesView prikazuje spisak istorije korišćenih dokumenata. Pri rešavanju problema sa registracijom DLL fajlova, od koristi je aplikacija RegDllView, koja daje spisak svih registrovanih biblioteka, a one čije reference ne ukazuju na odgovarajući fajl su označene crvenom bojom. WinLogOnView prikazuje vremena logovanja korisnika na sistemu. DriverView daje spisak drajvera aktivnih na računaru zajedno sa dopunskim informacijama, dok InstalledDriversList, kao što ime govori, daje podatke o instaliranim drajverima. ShellMenuView omogućava manipulaciju sa elementima koji se pojavljuju u okviru kontekstualnog menija, dok sa ShellExView možete iz istog tog menija udaljiti opcije koje vam nisu potrebne. Svi raspoloživi podaci o bateriji na prenosnom računaru mogu da se vide preko modula BatteryInfoView. Sva vremena isključivanja sistema i razlozi za to se mogu saznati sa aplikacijom pod nazivom TurnedOnTimesView. RegFromApp beleži sve promene u registru koje je napravila neka aplikacija. WhatInStartup olakšava upravljanje aplikacijama koje se automatski startuju. ActiveXHelper pravi spisak svih ActiveX modula na računaru, dok je CurrProcess jednostavan menadžer aktivnih aplikacija i servisa. Pomoću programa RunAsDate možete željenu aplikaciju pokrenuti sa datumom i vremenom koje ne odgovara sistemskom.

Multimedija

Alatka SoundVolumeView je svojevrsna prečica do svih uređaja za reprodukciju i snimanje zvuka. VideoCacheView je alatka koja pretražuje keš svih najpopularnijih pregledača interneta i iz njega snima eventualne video-fajlove. Sličnu namenu ima i RTMPDumpHelper, koji je orijentisan na praćenje strimova preko RTMP protokola, a uz pomoć WebVideoCap modula možemo da snimamo strimove u FLV formatu. Sve instalirane DirectShow kodeke možemo proveriti uz pomoć instrumenta InstalledCodec i ustanoviti da li ispravno funkcionišu.

Ostalo, ali ne manje važno

CSVFileView je mali pregledač i konverter za fajlove u CSV formatu, dok TableTextCompare upoređuje sadržaj dva CSV fajla. Sadržaj EXIF zaglavlja sakrivenih u fotografijama možete videti koristeći ExifDataView. HotKeysList prikazuje spisak tastera kojima je trenutno dodeljena specijalna funkcija. ResourcesExtract će iz DLL i EXE fajlova ekstrahovati sve postojeće resurse, dok IconsExtract ima sličnu funkciju, ali je fokusiran na rad sa ikonicama. SkypeContactsView prikazuje detaljne informacije o Skype kontaktima, dok sa modulom SkypeLogView možete pregledati sačuvanu istoriju konverzacije u tom programu.

• • •

I tako, preskačući dosta toga, dođosmo do kraja opisa verovatno najuniverzalnijeg skupa alatki ikada izrađenog za Windows. Videli smo da tu ima svačega. Od potpuno beskorisnih stvari do onih koje u pojedinim situacijama leče glavobolju. Dosta je i toga što je pregazilo vreme, pa ima sumnjivu upotrebnu vrednost. Postoji mogućnost da sa sajta proizvođača preuzmete još mnoštvo vrlo korisnih modula drugih proizvođača, kao što su čuveni Sysinternals, CCleaner, Defraggler i tako dalje. Generalno, mišljenja smo da bi izbacivanje polovine manje upotrebljivih modula olakšalo snalaženje u ovoj kompleksnoj svaštari koja bi trebalo da se nađe u arsenalu svakog naprednog korisnika računara.

Igor S. RUŽIĆ

 
NirLauncher 1.19.83
Šta mislite o ovom tekstu?
SynWrite 6.201
SketchUp Pro 2016
System Explorer 7.1, AnVir Task Manager Pro 8, Process Explorer 16.12, Process Hacker 2.39
MeediOS Lyon 2.0 Beta
ON1 Effects 10.5
VSDC Free Video Editor 4.0
Privacy Eraser Free 4.12
AIMP 4.02
Snappy Driver Installer
FireGestures 1.10.7
KeyFreeze 1.3
ClickMonitorDDC 2.3
Silver Efex Pro 2
The Great Suspender 6.21
Hain 0.3.0
Inteset Secure Lockdown 2.0
Topaz Detail 3.20

Tip:
sistemska alatka
Potrebno:
Windows
Veličina:
23 MB, 36,8 MB na HD-u
Cena:
besplatno
Adresa:
launcher .nirsoft .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera