TEST DRIVE<>
122005<><>

BenQ FP71V

Sprinter lepog lica

Benq FP71V
Benq FP71V
Nakon opisa ViewSonic i Samsung „sedamnaestica” koje se odlikuju odzivom od 3 ms i 4 ms i testa dobrog ali nešto sporijeg LG-a, na red je došlo predstavljanje „brzinskog” monitora iz ne tako poznate kuće – BenQ.

On nosi oznaku FP17VFP, što je u skladu s nomenklaturom ove kuće. Broj 17 označava veličinu dijagonale, a slovo „V” klasu – kod kompanije BenQ ovo slovo označava monitor namenjen za igranje i gledanje filmova. Ove dve „radnje” se vezuju jer kod njih ima najviše pokretnih scena, a jednocifren odziv TFT monitora za te namene više je nego poželjan. Baš zato ovaj BenQ ima odziv od samo 4 milisekunde, i to za prelaz „sivo-sivo”. Poznato je da se na TFT monitorima prelaz iz jedne nijanse sive u drugu odvija sporije pa su u specifikacije uglavnom upisivani odzivi za prelaz „crno-belo-crno”. Kao ViewSonic VX724, i BenQ FP71V koristi posebnu tehnologiju za unapređenje prelaza „sivo-sivo” koja se zove Advanced Motion Accelerator (AMA). Brzi prelazi iz jedne nijanse sive u drugu veoma su bitni kod akcionih scena koje se upravo najviše viđaju prilikom gledanja filmova ili igranja. Ostatak specifikacija kaže da je maksimalno osvežavanje 75 Hz, osvetljenje panela visokih 300 kandela po kvadratnom metru, kontrast 500:1, a ugao gledanja nešto slabijih 140 stepeni po horizontalnoj i 130 po vertikalnoj osi.

Dizajn monitora je jednostavan i elegantan. S prednje strane poseduje dva integrisana zvučnika koji raspolažu snagom od po 1 vat. Neće zameniti skuplje 2.1 ili veće sisteme, ali su daleko bolje rešenje od najjeftinijih stereo kompleta: po kvalitetu su im približni, ali nema dodatnih kablova niti potrebe za još jednom utičnicom, ne zauzimaju mesto na stolu i, konačno, možda i najvažnije, bolje izgledaju. Nagib monitora može da se podesi, ali i ništa drugo osim toga – pivot opcija nije prisutna, kao ni podešavanje visine. Postolje nema disk za lakše okretanje monitora, štaviše, okretanje je prilično teško, što može da predstavlja problem ukoliko je potrebno često menjati orijentaciju monitora. Sa zadnje strane vidimo da je moguće montiranje monitora po standardu „Vesa 100”, kao i oba ulaza. To znači da BenQ FP17V poseduje i analogni D-Sub i digitalni DVI ulaz, što je za svaku pohvalu uz napomenu da se u kutiji dobijaju oba kabla, kao i onaj za napajanje.

Specifikacija i mogućnosti su očigledno vrlo dobri i u rangu sa najbržim ViewSonicovim i Samsungovim modelima. Da li „sportista” iz manje poznate kuće može da stane rame uz rame sa pomenutom dvojkom?

Prvo što se od ovog monitora očekuje jeste brz odziv i po tom pitanju FP17V nije izneverio. Veoma je brz i osim ViewSonica VX724-3ms, koji je ipak za dlaku brži, pitanje je da li još neki monitor s našeg tržišta ostvaruje tako dobar odziv.

Kada je reč o prikazu, FP17V na nas ostavlja iznenađujuće dobar utisak. Kada se u opcijama fabrička setovanja za osvetljenje i kontrast ublaže i boje koriguju, pod uslovom da se koristi DVI ulaz, dobija se dosta dobar prikaz, što nismo očekivali od monitora okrenutog što boljem odzivu. Ovim modelom BenQ sigurno odlazi korak dalje u poboljšavanju kvaliteta prikaza na TFT monitorima kojima to nije glavna namena.

Ugao gledanja jeste nešto lošiji, ali, čini se, ne u toj meri kao što specifikacije kažu. Kada je reč o horizontalnom uglu, dve osobe će sasvim ravnopravno deliti prikaz, dok je vertikalni ugao gledanja slab kao i kod većine TFT monitora na ovom stupnju razvoja.

Sve u svemu, od ovog monitora smo dobili i više nego što smo očekivali. Obećani dobri brzinski rezultati su ostvareni, dok uz malo muke može da se dobije i dobar odnos osvetljenja i kontrasta, kao i kvalitetne boje. Kada se još dodaju i DVI ulaz i integrisani zvučnici (koji istina nisu dobro rešenje za igre i filmove – kojima je ovaj monitor namenjen), dobije se jasna računica da je ovo prilično sposoban i dobro opremljen monitor koji zaslužuje da bude preporučen svima onima koji žele veoma brz panel uz očuvanje kvalitetnog prikaza.

Branko MITIĆ

 
AMD Athlon X2 3800+, Intel Pentium D 820
Microstar RX9600-T128
Hewlett-Packard Compaq NX6110, IBM R50e, Asus A6500U, Dell Inspiron 6000, Dell Latitude 110L
Seagate ST3160827AS, Maxtor 6L160M0, Hitachi HDS722516VLSA80, Western Digital WD1600JS
BenQ FP71V
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Pixma iP2200 i iP4200
Creative Sound Blaster Xtreme Music
ShockWave DW330 i ShockWave DVD Recorder S1
USR MAXg wireless oprema
Genius MousePen 8 x 6
Logitech G5 Laser Mouse i G7 Cordless Laser Mouse
Ridata OLE 3000 MP3 Player
Altec Lansing inMotion IM7
Pro’s Kit kompleti alata

BenQ FP71V
Osnovno:
17 inča, 1280 x 1024, 75 Hz
Ostalo:
300 cd/m2, 500:1, 140 H/130 V, DVI, D-Sub, 4 ms
Proizvođač:
BenQ
Kontakt:
KimTec
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera