PD KUTAK<>
112009<><>

Coolector 2.56

Baza filmova

Ako su bajke o širokopojasnom Internetu pre pet-šest godina izgledale krajnje nestvarno (baš kao prave bajke), ideja o online skladištenju podataka zvučala je, u najmanju ruku, sumanuto. Nema tog korisnika koji bi tri kubika narezanih diskova menjao za tamo neku virtuelnu poljanu podataka na serveru u Latinskoj Americi. Međutim, vremena su se promenila, brzine pristupa Internetu su se povećale (iako ne dovoljno i ne srazmerno jeftino), pa je i razmišljanje prosečnog korisnika počelo da fluktuira. Odjednom dolazimo u situaciju da nam je lakše da potrebne stvari preuzmemo sa Neta nego da se bacitmo u potragu po terbajtnom skladišnom prostoru ili brdu optičkih medija koje preti da nas zatrpa.

Bez obzira na to koliko prethodna priča zvučala (ne)istinito, na prvi pogled možete reći da ona nema ama baš nikakve veze sa izradom kolekcija filmova i serija. E, vidite, tu grešite, jer su autori programa Coolector pokušali (i uspeli) da nam podare aplikaciju koja na problem gleda iz potpuno drugačijeg ugla. Većina programa u klasi ima apsloutno identičan prilaz tematici, a međusobno se razlikuju isključivo po izgledu upravljačkog interfejsa i broju implementiranih opcija. Izrada sopstvene baze filmova, tako, svodi se na upisivanje naziva, preuzimanje relevantnih informacija sa online servera (uglavnom servisa IMDB) i eventualno ažuriranje podataka video isečcima, slikama i ostalim drangulijama. Kod Coolectora se polazi od kraja, jer on već dolazi sa bazom filmova koja sadrži više od 56.000 naslova! Dobro ste pročitali, više od 56.000 naslova. U praksi, to znači da kada pokrenete program prvi put, vi već posedujete kompletnu bazu filmova, koju je sada samo potrebno „pročistiti” kako bi jasno bilo naznačeno šta od dostupnog materijala posedujete u kolekciji.

Zvuči nekako nelogično da se u bazi filmova nalaze i oni naslovi koje ne posedujete, ali ideja autora programa nije bila samo da vam omogući frontend za izradu šarene lične baze podataka, već program koji će ponuditi mnogo više od toga. Zapravo, Coolector je mala, interaktivna enciklopedija filma, koja korisniku nudi informacije na neuobičajeno efikasan i pregledan način. Da biste koristili program jasno vam je da morate imati aktivnu internet konekciju, pošto se relevantni podaci „povlače” sa online servera, a neko je uložio mnogo truda u to da ih sakupi i tamo ih „parkira”. Naravno, podaci o filmovima u vašem vlasništvu skladištiće se lokalno, a omogućeno je čak i deljenje baze podataka sa drugarima i poznanicima.

Coolector krasi izuzetan upravljački interfejs koji podseća na otvorenu knjigu (ili svesku, ako vam je tako draže). S leve strane nalaze se podaci o filmu – tu su cover, godina snimanja, žanrovska pripadnost, kratak opis i, naravno, uredan spisak (sa slikama) ekipe koja je radila na projektu. On je u isto vreme i polazna tačka za dalje istraživanje, tačnije dublje ulaženje u tematiku. Naime, postavljanjem kursora miša iznad imena dobijate uveličane slike članova ekipe (slična je stvar i sa coverom), dok se klikom na imena u desnom delu radnog ekrana prikazuju dodatni podaci. U pitanju je kompletno životno delo dotičnog glumca/režisera, koje se može sortirati na više načina: prema oceni ili rejtingu sa IMDB-a, prema godini proizvodnje, prema nazivu... Ovo je sjajna stvar, jer na jednom mestu možete da vidite sve projekte na kojima je jedan glumac radio, ali i da procenite (na osnovu pomenutih ocena) da li bi vas konkretan film zanimao. Inače, i odavde se može pristupiti coverima i uraditi još nekoliko zanimljivih stvari. Naime, svakog glumca možete oceniti (u pitanju je sedam opisnih kategorija – od awful do excellent), pa čak i direktno pristupiti servisu YouTube i odgledati neki intervju sa dotičnom osobom. Kada smo već kod ocenjivanja, filmove iz baze takođe možete ocenjivati (koristi se isti sistem) i dobiti još mnoštvo zanimljivih informacija. Recimo, tu su neizbežni IMDB ocena/rejting, mogućnost gledanja trejlera putem servisa YouTube, opcija da se pročita opširniji sadržaj putem sajta TV.com, pa čak i komanda putem koje se označava da li ste film pozajmili nekom od prijatelja. Posebnu pogodnost predstavlja mogućnost „povezivanja” filma sa lokalno uskladištenim video fajlom. Zanimljivo je to da program korisniku prezentuje i podatke u kakvim se sve oblicima dotičan film može naći (VHS, CD, DVD, Blu-ray...), pa čak i po kojoj se ceni može kupiti. Pripajanje filma sopstvenoj kolekciji podrazumeva da ćete morati da unesete i neke važne podatke. Da li je film deo neke kolekcije, na koliko se i na kakvim medijuma nalazi (što je važno za serije), koji je format slike, da li postoje titlovi... Ono što nas u svemu tome oduševljava jeste pomenuta jednostavnost i preglednost, koju dosad nismo iskusili ni u jednom ostvarenju slične vrste.

Još jedna od specifičnosti Coolectora jeste fleksibilna Search funkcija. Bazu možete bistriti u potrazi za glumcima ili filmovima, a quest može biti usmeren na online podatke, kućnu kolekciju ili eventualno filmove koje ste nekom pozajmili ili označili kao poželjne. Međutim, to je tek početak, pošto funkcija Search omogućava zadavanje kompleksnih upita. Tako možete zatražiti da budu izlistani samo najbolji SF filmovi iz, recimo, 2006. godine, možete da se oslonite na cenu itd. Autori su osmislili zaista sjajan način dolaženja do informacija o filmovima, a najbolje je to što na ovaj način možete doći do filmova za koje niste ni znali da postoje ili ste ih u određenom momentu propustili. Za prave poklonike sedme umetnosti ovo će biti od neprocenjive vrednosti. Na kraju, ukoliko koristite Cooliris plug-in za internet pretraživač (www.cooliris.com), rezultate pretrage (kao i slike glumaca i članova ekipe) možete pogledati i u ovom fancy 3D okruženju. Nije da se bez ovoga ne može, ali eto lepog vizuelnog dodatka.

Coolector je strašno dobro programče. Moramo priznati da nam se više svideo kao enciklopedija znanja nego kao program za izradu baze kućne kolekcije filmova. To kako su autori zamislili pretragu i omogućili da važni podaci budu nadohvat ruke za svaku je pohvalu i preporuku. Naravno, to što je sve zadržano u okvirima besplatnog samo povećava povoljan utisak koji je na nas ostavilo ovo ostvarenje. Važno je napomenuti to da autori vredno rade na implementiranju novih mogućnosti, te da se preuzimanje i instalacija updateova obavljaju automatski, sa minimalnim angažovanjem korisnikovih moždanih vijuga. Lepo, lepo...

Vladimir PISODOROV

 
Coolector 2.56
Šta mislite o ovom tekstu?
FreeDBGrabber 2.16
ChromePlus 1.2.5.0
MP3 Quality Modifier 1.13
Periodic Table Classic 3.8.1
Face Smoother 2.0
BlueScreenView 1.11
ThunderBrowse 3.2.6.5
Seamless Border 2
FootieFox 2.1.7
Aviary Screen Capture 0.8.6

Potrebno:
Windows
Veličina:
18,4 MB, 35,6 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .coollector .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera