PD KUTAK<>
112009<><>

FreeDBGrabber 2.16

Informacije o audio CD-ovima

Verujemo da ste svi čuli za servis freedb (www.freedb.org). U pitanju je besplatna baza podataka koja sadrži informacije o audio CD-ovima – nazive i dužine trajanja pesama, imena izvođača i albuma, godinu izdavanja, žanrovsku pripadnost... Susret sa ovim servisom obično se dešava kada želimo da sadržaj nekog muzičkog diska konvertujemo u MP3 format. Ako program iz kog to radimo ima freedb podršku, automatski će se preuzeti svi potrebni podaci, a izrađene MP3 numere biće pravilno označene. Kako se to postiže? Svaki CD ima svoj unikatan identifikacioni broj, koji program izračuna i uporedi ga sa sadržajem baze. Ako se pronađe pogodak, podaci se ispisuju na ekranu. Inače, u radu servisa freedb može učestvovati svako tako što će uploadovati informacije o albumima, a ti podaci kasnije se verifikuju od strane administratora i priključuju bazi.

Kako se u celu priču uklapa FreeDBGrabber? Nije, dakle, u pitanju program za ripovanje muzičkih CD-ova ili preuzimanje MP3 numera, pa čak ni alat koji služi za uploadovanje informacija u freedb bazu. Reč je o ostvarenju koje služi za pretraživanje pomenute baze, čime se zaobilazi upotreba internet browsera i mušičave Search rutine koja se nalazi na matičnom sajtu. Dalje, na ovaj način dobija se mogućnost znatno lakšeg sortiranja pogodaka, pregledniji prikaz i, naravno, veća brzina.

Program je izuzetno jednostavan za korišćenje i zahteva samo dve stvari: aktivnu internet konekciju i upisivanje ključne reči na osnovu koje će se obaviti pretraga. To može biti naziv albuma ili ime izvođača (nikako oboje), a nakon što pritisnete dugme Get Data, vi ste svoje obavili. Nakon nekoliko sekundi, pred vama će se pojaviti tražene informacije i tada preostaje samo da se pozabavite njihovim sortiranjem i skladištenjem. Pretrage donose uredno popunjenu listu albuma, sa relevantnim informacijama o pesmama i ostalim važnim podacima (naveli smo ih na početku teksta). Na prvi pogled može vam se učiniti da sa ovim podacima ne možete uraditi mnogo toga, ali implementiranje pratećih alata nije ni bila primarna želja autora pograma (vrhunac je implementiranje interne Search rutine). Albumi se mogu sortirati prema nazivu ili godini izdavanja, duplirani (nepoželjni) unosi mogu se obrisati, a cela kreacija može se nakon toga snimiti na hard disk. Snimanje se obavlja u internom DBZ formatu, odnosno RTF komplementu. U slučaju prvog, program dozvoljava kombinovanje (čitaj: spajanje) više kataloga u jedan, dok se u drugom slučaju dobija prilično pregledna lista koja se može odštampati iz Worda ili bilo kog drugog kompatibilnog tekst editora.

Priča o FreeDBGrabberu ovde se završava. Možda bi trebalo napomenuti samo još to da program postoji i u varijanti za Pocket PC uređaje, te da je i u tom slučaju besplatan.

Vladimir PISODOROV

 
Coolector 2.56
FreeDBGrabber 2.16
Šta mislite o ovom tekstu?
ChromePlus 1.2.5.0
MP3 Quality Modifier 1.13
Periodic Table Classic 3.8.1
Face Smoother 2.0
BlueScreenView 1.11
ThunderBrowse 3.2.6.5
Seamless Border 2
FootieFox 2.1.7
Aviary Screen Capture 0.8.6

Potrebno:
Windows
Veličina:
564 KB, 588 KB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .websiteam .com /overview .html#freedb
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera