TEST DRIVE<>
092011<><>

HP Elitebook 8460p (LG744EA)

I dalje bez konkurencije

HP Elitebook 8460p (LG744EA)
HP Elitebook 8460p (LG744EA)
Hewlett-Packard već duže vreme stoji sam na vrhu IT industrije. Nikome i nije čudan taj podatak, jer američki gigant u svakom segmentu ima stvarno odlična rešenja, kojima mi do sada nismo imali mnogo toga da prigovorimo. Najviše pažnje kod nas u prošlosti su izazvali laptopovi Envy, namenjeni kućnim korisnicima sa dubljim džepom, kao i serija notebookova Elitebook, okrenuta ka poslovnim ljudima koji ne haju za novac kada sebi treba da priušte najbolje. Pojavom Intelove mobilne platforme Sandy Bridge, svi proizvođači pohrlili su da predstave svoje nove modele, pa ni HP nije bio izuzetak. Na našu veliku radost, kucnuo je čas da isprobamo i Elitebook opremljen sedmom generacijom platforme Centrino, i to u 14-inčnoj verziji.

HP nije menjao tim koji dobija, pa tako novi Elitebookovi stižu u svim dimenzijama – 12,1, 14, 15,6 i 17,3 inča. Njih dalje delite na dve kategorije – „obične” i workstation modele, gde se ovi drugi izdvajaju po snažnijoj diskretnoj grafici, ultrabrzim procesorima (može se odabrati čak i Intelov Core i7-2920XM iz serije Extreme!) i DreamColor displejima (koji mogu da prikažu čak milijardu različitih boja). Opet, to nikako ne znači da su „obični”, tj. oni bez slova w na kraju svoje oznake, prosečni laptopovi, a to ćete i sami shvatiti iz teksta koji sledi.

Do nas je stigao HP-ov Elitebook 8460p sa dodatnom oznakom LG745EA. Ovaj računar pokreće procesor Core i7-2620QM, uparen sa Intelovim čipsetom QM67. Ujedno, to je i najsnažniji procesor koji možete odabrati kod „običnih” SB Elitebookova, a ako vam tolika brzina nije potrebna, možete uštedeti novac ponuđenim Core i5 varijantama. Svi modeli bez workstation nalepnice opremljeni su ATI-jevom diskretnom grafikom Radeon HD 6470M, koja je zamenila nVidijine mobilne čipove Quadro iz stare generacije prenosnika Elitebook. Ne znamo da li je ta promena nastala zbog ATI-jeve tehnologije Eyefinity (povezivanje na tri eksterna displeja), ali je jasno to da pomenuta diskretna grafika nikako nije dobro rešenje za novije igre. Workstation modeli opremljeni su dosta snažnijim čipovima FirePro, pa ako po svaku cenu želite Elitebook prenosnik na kome možete da se igrate, moraćete to zadovoljstvo da platite mnogo više. Četiri gigabajta radne memorije sasvim je dovoljno za sve radne zadatke, ali smo mi nekako očekivali da će kod SB „elitnih knjiga” biti duplo više RAM-a. Ipak, dobra strana je to što je tih 4 GB raspoređeno u jednom slotu, pa vrlo lako možete dokupiti dodatni memorijski modul, naravno, ako je isti. Što se tiče hard diska, ponuđenih 320 GB nije nikako malo, ali nekako odskače od standarda za 2011. godinu. Mat displej dijagonale 14 inča i maksimalne rezolucije 1600 x 900 piksela opravdao je sva naša očekivanja. Kontrast je odličan, kao i prikaz boja, odziv je na veoma visokom nivou, a za dobru konačnu ocenu zaslužna je visoka rezolucija, koja je naročito korisna prilikom rada sa glomaznim tabelama u Excelu. Napominjemo to da kod 14-inčnih workstation modela nažalost ne postoji mogućnost da kupite displej sa hvaljenom tehnologijom Dreamcolor, koja je ipak rezervisana za teškaše (15,6 i 17,3”). Nalepnica Centrino zaslužena je Intelovim čipom 802.11n WiFi, a od zanimljivih detalja izdvajamo dva USB 3.0 porta, DisplayPort, 3G modem, napredni sigurnosni sistem (prepoznavanje otisaka prstiju i softver za remote brisanje i pronalaženje računara) i jedan USB 2.0 port, preko kojeg možete da punite vaše uređaje čak i onda kada je računar isključen.

Izgled prethodno opisanih Elitebookova zasnovanih na procesorima Arrandale hvalili smo na sva usta. Šta onda reći za nove SB modele, koji su daleko lepši od svoje starije braće i kod kojih je HP primenio novu formulu za dizajn? Srebrni aluminijum dominira laptopom i čini da izgleda veoma elegantno i dopadljivo. Unutrašnjost je jednodelna, a otvori za konektore i sićušni LED indikatori deluju kao da su isečeni iz aluminijuma. Crna boja prekriva samo tastaturu i plastični okvir oko ekrana i ima je taman koliko je potrebno da laptop ne izgleda monotono i jednobojno. Iznad ekrana našlo se mesta svega za tri funkcijska tastera manjih dimenzija, što se nama izrazito svidelo, jer volimo kad proizvođači praktikuju minimalizam. Novi Elitebook nam se čini još robusnijim i izdržljivijim od prethodnika, a i njega krasi vojni standard MIL-STD 810F, koji se izdaje uređajima koji zadovoljavaju propise američke vojske za korišćenje u uslovima izuzetno visoke vlažnosti i temperature. Laptop je otporan i na padove, a veoma je tolerantan i prema prašini. Slobodno možemo reći da je ovo najbolje izrađeni prenosnik sa kojim smo se mi ikada sreli, a naš subjektivan stav je i da je jedan od najlepših. Nova Elitebook generacija donela je i chicklet tastaturu, koju nismo viđali kod prethodnih modela. Ako izuzmemo manji ’Enter’, tastaturu možemo oceniti najvišom ocenom jer je udobna i na nju se vrlo brzo navikava. Touchpad je takođe za čistu desetku. Velike dimenzije, kako samog touchpada tako i njegovih tastera, doprinose lakom korišćenju, pa nama lično nije bio potreban miš za obavljanje svakodnevnih zadataka. Veća zagrevanja nismo primetili, ali buka postoji kada računar dobro opteretite. Težina od 2,07 kg prava je mera za 14-inčni prenosnik, pa ga bukvalno nećete osetiti ni u torbi, a ni u rancu na leđima.

HP sve svoje prenosnike Elitebook oprema Professional edicijama sedmice, koju je Microsoft osmislio za poslovne ljude. U paketu ćete dobiti i 32-bitnu i 64-bitnu verziju ovog operativnog sistema, pa računar veoma brzo možete preinstalirati ako to vaš posao zahteva. Naš topli savet je da odvojite nekih 30-ak minuta kako biste pobrisali nepotrebne HP-ove uslužne programe, kojih stvarno ima mnogo i koji i te kako opterećuju sistem. Druga solucija je da odmah ubacite instalacioni DVD u optički uređaj i da nakon instalacije samo dodate drajvere sa zasebnog diska i time dobijete čist operativni sistem, bez HP-ovog bloatwarea. Cifre iz testova potvrdile su naš stav da ovaj prenosnik nije poželjan za igre, ali to i ne očekujemo od poslovnih mašina. Autonomija je u rangu prethodnikâ, koji su u svoje vreme bili među boljima, pa smo mi više nego zadovoljni dobijenim rezultatima.

Koliko god je mi tražili, testiranom Elitebooku poslednje generacije ne možemo da nađemo manu. Ni manji hard disk, ni RAM nisu ni blizu da budu shvaćeni kao ozbiljni minusi. Dobrih osobina je i previše, ali mi najviše pažnje ipak posvećujemo gotovo pa nestvarnom kvalitetu izrade, odličnom displeju, dizajnu za klasu iznad drugih i tastaturi/touchpadu. Za hardver smo unapred znali da je više nego dovoljan za ozbiljan rad, pa ga nećemo pominjati. Hewlett-Packard je još jednom pokazao zašto je broj jedan i ne verujemo da će neko u skorijoj budućnosti osmisliti i predstaviti bolji poslovni laptop. Ako imate novca za bilo koji Elitebook, naš topli savet je da ne razmišljate ni pune dve sekunde.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD A6-3650 Fusion APU
Intel Core i3 2105, Core i5 2310
Asus F1A75-M PRO, Biostar TA75M+, Gigabyte GA-A75M-UD2H, MSI A75MA-G55
Veliki test grafičkih kartica do 100 evra
Toshiba Satellite P750-10E
HP Elitebook 8460p (LG744EA)
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell ST2220T Multi-Touch
Asus B53S
Kingston HyperX SSD 240 GB
Epson Acculaser CX16NF
Logitech Z906
Logitech HD Webcam C525 i C270 Limited Edition
D-Link DIR-457
Panasonic Lumix DMC-TZ20
Thermaltake DH202 Touch
Kanvus Office 53, Life 106 i Artist 127
Speedlink Atmos, Alterno i Dark Metal
Logitech M325 Wireless Mouse i Speedlink RF Formula Laser Mouse
Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Drive, Transcend JetFlash 700, Kingston DataTraveler Ultimate
Sennheiser Communications PC36USB, PC100 i PC156USB

Specifikacije
Procesor: Intel Core i7-2620QM
Čipset: Intel QM67
Memorija: 4 GB DDR3-10700 Hyundai
HDD: Hitachi 320 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: Intel HD 3000 + ATI Radeon HD 6470M 1 GB GDDR3
Optika: HP DVDRAM GT31L, CD-ROM/-R/-RW: 24x/24x/20x, DVD-ROM/±R/±RW/±R DL: 8x/8x/6x/6x
Displej: 14” 1600 x 900
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: LSI HDA 56k v92
Ethernet: Intel (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth: Intel Centrino Advanced-N 6205 (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): 2 x USB 3.0, 4-pin FW, DisplayPort (levo), SPK, MIC, eSATA/USB 2.0, USB 2.0 (desno), VGA (iza)
Dimenzije/masa: 338 x 231 x 32 mm / 2,07 kg
Baterija: 6-cell 10,8 V 5200 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Professional x64 SP1, Microsoft Office 2010 Starter, PDF Complete, probna verzija Norton Internet Securityja u trajanju od 60 dana, HP uslužni programi
Dodatno: 1,3 MPx web kamera, 2-u-1 (SD/MMC) čitač kartica, 3G modem, biometrijski senzor za otiske prstiju
Proizvođač: Hewlett-Packard (www.hp.com)
Kontakt: Hewlett-Packard Srbija (www.hp.rs)

Rezultati testova
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 Ultra High
PCMark Vantage
Quake 4 High
Sisoft Sandra Professional 2011c
World in Conflict DX10 Very High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera