TEST RUN<>
052013<><>

Sugar Bytes Cyclop 1.1.1

Digitalni div

Kada se zasitite muziciranja, odigrajte igru da se opustite
Muzika u današnje vreme evoluira iz dana u dan i svedoci smo sve brže promene trendova u popularnom i elektronskom žanru. Često pomislimo da je sve već izmišljeno i da svaki novi proizvod donosi samo stare ideje u novom pakovanju, što ponekad i nije daleko od istine. Srećom, nekoliko vrednih kompanija nas redovno iznenadi, a ovog puta je u pitanju Kiklop firme Sugar Bytes, o čijim smo programima Guitarist i Turnado već pisali.

Korisnički interfejs našeg robota podseća na neku spravu iz filma „Blade Runner” i prosto nećete znati gde prvo da kliknete. Samoj kreaciji zvuka namenjena je donja polovina, u kojoj se nalaze tri oscilatora (dva glavna i podoscilator za niske tonove na pragu čujnosti), koji čine motore našeg električnog prijatelja. Oni poseduju šest generatora sa širokom paletom modulacija, svaki sa svojim podešavanjima i rutovanjima, a jedan od njih je i wavetable, pa je moguće ubacivati i svoje zvukove, kao u sempleru. No, sve je to već viđeno, a as iz rukava je gornja polovina interfejsa, posvećena modulaciji kreiranih zvukova i odgovorna za unikatnost izlaznog signala koliko i generatori.

Gornji levi deo je WBL (wobble) generator sa 12 podeoka kojima se dodeljuju oblici talasa niskofrekventnog oscilatora i koji omogućavaju brze promene modulacije zvuka. Na taj način je moguće imati talas jednog tipa na jednoj brzini oscilatora i talas drugog tipa na nekoj drugoj brzini oscilacije, što bi u običnom sintisajzeru zahtevalo mnogo kliktanja i automatizacije. Ako zvuči komplikovano za razumevanje, popularna primena se može čuti u muzici za trejler Syndicate reboota.

Gornji desni ugao je sekcija efekata već viđenih u Turnadou. Postoji osam programabilnih slotova i u svaki staje do četiri efekta, tako da u jednom taktu možete imati osam različitih kombinacija efekata te praktično svaka nota ili akord mogu zvučati potpuno drugačije. Nemaju mogućnost dubljeg podešavanja, ali imaju po nekoliko podtipova koji će zadovoljiti sve osim najprobirljivijih korisnika.

Donji desni ugao krasi dupla filter sekcija sa 10 kvalitetnih tipova filtera. Za još fleksibilnosti moguće je kroz fidbek procesor menjati tok audio signala kroz filtere i oscilatore od izvora do sabirnice.

Svaka od modulacionih sekcija ima snimač automatizacije, a centralni deo sekvencer, tako da sekvencer domaćin nije ni potreban već se sve radi u interfejsu samog programa, što je, pretpostavljamo, bio i cilj, a prilično olakšava održavanje kreativnog toka. Dobra stvar na koju smo navikli kod Sugar Bytesa je izobilje predložaka, koji su dobri za familijarizaciju rada sa Kiklopom. Njihov broj prelazi cifru 800 i ne bi škodilo dugme kojim bi se mogli obeležiti radi lakšeg ponovog nalaženja.

Ono što nas uvek raduje kod ovako kompleksnih instrumenata je taster za randomizaciju, kako pojedinačnih modula tako i cele sprave. Funkcionalnost koju su počeli da inkorporiraju u sve svoje proizvode uvek dobro posluži kao inspiracija kada stvari zapnu.

Simpatično iznenađenje se dobija klikom na ikonicu robota, kada u centralnom ekranu počinje igra poput Space Invadersa sa kiklopom u glavnoj ulozi. Napucavate nadolazeće robote i svaki pucanj kreira zvuk iz programa koji se nasumično menja svaki put kada ste pogođeni. Iako je u pitanju instrument, fokus je umnogome na efektima i modulaciji. Kiklop zvuči zaista dobro i, pored integrisane distorzije, nema potrebe koristiti eksterne efekte za puniji i „masniji” zvuk. Kreiranje stereo slike je automatsko, bazirano na visini frekvencija i odvija se u rasponu od 250 herca do 4 kiloherca, te izlaz odlično zvuči na stereo i mono sistemima, samostalno ili u miksu.

Stvari koje se mogu zameriti su nedostatak arpeđatora i kompresora signala, koji bi, uzevši u obzir agresivniju prirodu kreiranog zvuka, bio više nego koristan.

Svestrana funkcionalnost nije za osporavanje, ali se ne može reći da je dijapazon zvučnog karaktera koji je Kiklop u stanju da isporuči naročito širok. U pitanju je monofoni sintisajzer, namenjen kreiranju muzike modernog i digitalnog stila, kao i namenske muzike i njegova primena je mogla biti daleko šira da je polifon, a cena opravdanija. Korisnici koji traže pitomiji, analogni instrument šire sonične palete bi svoje prohteve ipak trebalo da zadovolje nekim drugim instrumentom.

Uroš ZEČEVIĆ

 
Notepad2 4.2.25, AkelPad 4.8.2, EditPad Lite 7.2.3, NoteTab Light 7.1, Programmer’s Notepad 2.3, PSPad 4.5.7, Crimson Editor 3.72, ConTEXT 0.98, ActiveState Komodo Edit 8.0, Notepad++ 6.3.2
MP3 Quality Modifier 2.51
uPhotoMeasure 3.4.5
Fotor
Free Studio 2013
JPEGView 1.0.28
Recent Files Scanner 1.7.21
Sugar Bytes Cyclop 1.1.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Folder SimpBurn 1.0 beta 7
CCleaner 4.0
Skitch 2.0.1.5
Listary 4.00
Native Instruments Battery 4
Better History 1.9.38
JustType 1.01
Molecular White Screensaver
Tile Tabs 9.1
instant translate 1.7.3
Mousinity 1.2.2.6
Wordaizer 2.1
Similar image search 1.1.3

Potrebno:
Windows XP/Vista/7, Mac OS X 10.4
Veličina:
106 MB (demo), 2,01 GB na HD-u
Cena:
119 evra
Adresa:
www .sugar -bytes .de
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera