TEST RUN<>
112014<><>

Viber for Desktop 4.3.0

Od sada i na desktopu

Ako tražite alternativni način za razmenu kratkih tekstualnih poruka, pa čak i slika/video-klipova, putem mobilnog telefona, izbor je više nego bogat. Na raspolaganju su Skype, WhatsApp, Viber i ko zna koliko još drugih rešenja. Svi pomenuti programi iz klase nude manje-više sličan dijapazon mogućnosti, ali među korisnicima vlada mišljenje da je Skype namenjen za razgovore, WhatsApp za korespondenciju putem tekstualnih poruka, dok Viber predstavlja simbiozu ova dva i donosi najbolje iz oba sveta.

Korišćenje Vibera je jednostavno i omogućava slanje tekstualnih poruka, naročitih „nalepnica” koje predstavljaju napredne verzije smajlija i emotikona, slika, a na raspolaganju je i prenos glasa, odnosno „žive” slike. Međutim, korišćenje programa u kancelariji može da se pokaže kao mukotrpna rabota. Prelazak sa tastature na ekran osetljiv na dodir ume da frustrira i unervozi kada je potrebno preneti (čitaj: otkucati) veću količinu informacija. Mnogi ne znaju, ali u tim situacijama kao kec na desetku dolazi desktop verzija ovog popularnog programa – namenjena korisnicima Windowsa, Linuxa i Mac OS X-a.

Da biste mogli da koristite program pretpostavlja se da od ranije „vozite” njegovu mobilnu verziju (nezavisno od platforme). Upravo će broj vašeg mobilnog telefona poslužiti kao identifikacija i sredstvo za „prijavljivanje” na sistem. Po njegovom ukucavanju u za to predviđeno polje, stiže klasičan SMS koji sadrži aktivacioni kod za desktop verziju programa. Svaki fizički kontakt sa mobilnim telefonom nakon ovog postaje suvišan i Viber for Desktop započinje svoju nezavisnu egzistenciju na računaru. Šta to u praksi znači? Jednostavno, da biste koristili program više vam ne treba mobilni telefon – posao obavljate uz pomoć tastature/miša, odnosno aktivne internet konekcije preko koje će se vršiti razmena podataka. Pristigle poruke sinhronizuju se automatski i bivaju dostupne i na mobilnom uređaju i na desktopu, baš kao i kompletan sadržaj vaših Viber prijatelja (čitaj: kontakata).

Logično, upravljački interfejs razlikuje se od onog na mobilnim uređajima. Prostora je više pa je samim tim dostupno i znatno više informacija na osnovnoj radnoj formi. Slobodno možemo da kažemo da Viber for Desktop koristi jedan prozor za komunikaciju sa korisnikom gde se nalaze sve opcije preko kojih pristupate resursima programa. Tako se u levom delu nalazi spisak kontakata iz imenika, aktivne konverzacije, pristup „brojčaniku” za ručno upisivanje odredišnog broja telefona, te opcija za pokretanje cirkularnog chata. Najveći, središnji deo ekrana rezervisan je za ispis poruka u klasičnom „balončići” stilu, prikaz avatara osobe sa kojom obavljate komunikaciju, online status, informacije o isporučenim/pročitanim porukama i slično. Konačno, u desnom delu nalazi se baza emotikona i pomenutih „nalepnica” koje možete da šaljete svojim prijateljima. Bukvalno ih je na stotine i podeljeni su u čak 63 kategorije! Inače, prozor sa ovim grafičkim elementima može da se „otkači” od glavne radne forme i postavi u svojevrsni „plutajući” režim kada se poziva pritiskom na posebno dugme.

Viber for Desktop omogućava i slanje slika u JPG i PNG formatu, a na raspolaganju je i obavljanje klasičnih audio-poziva ukoliko posedujete mikrofon. Pozivanje glasom (baš kao i slanje tekstualnih poruka) je besplatno. Međutim, ukoliko želite da ostvarite konekciju ka brojevima koji ne koriste Viber (čak i fiksnim telefonima), potrebno je uplatiti kredit. Iako autori programa ovu tzv. Viber Out funkciju reklamiraju kao povoljnu, korisnicima u Srbiji se ona neće učiniti baš tako primamljivom. Naime, za pozivanje mobilnih brojeva potrebno je izdvojiti čitavih 49 evro-centi po minutu razgovora, dok se pozivanje fiksnih brojeva tarifira sa 19 evro-centi po minutu. Ako se na to doda podatak da se, na primer, u Americi tarfiranje po oba osnova naplaćuje tričavih 1,9 centi po minutu dolazimo do zaključka da se korišćenje Vibera u ovom obliku kod nas nikako ne isplati. Iz desktop verzije programa moguće je obavljati i video-pozive, ukoliko posedujete web kamericu.

Program se može koristiti odmah nakon instalacije i ukucavanja registracionog koda – bez ikakvog kopanja po menijima. Opcija za podešavanje ponašanja programa je malo i one su uglavnom kozmetičkog karaktera. Tako možete da aktivirate „paljenje” Vibera zajedno sa operativnim sistemom, da odredite gde će se na ekranu pojaviti notifikacija o pristiglim porukama i pozivima, definišete audio-video ulazne komponente za prenos glasa i žive slike i slično. U realnom radu Viber for Desktop nije pravio nikakvih problema i predstavljao je veliku pomoć prilikom konverzacije sa kontaktima koji u tom momentu nisu bili za računarom.

Vladimir PISODOROV

 
Microsoft Windows 10 Technical Preview
AVI Trimmer + MKV 2.1
beKEY 1.5.8.3
IntelliCAD 8.1
Slimjet 1.2.5
Simply Good Pictures 3.0.5
DrawWiz 1.50
Editori ASCII grafike
FixWin 2.1
Grabilla 1.23
Viber for Desktop 4.3.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Word Online 2.0
Tordex Wheel 2.0
Windows4Dummies 1.0.9
MobileView 1.0.2
FromDocToPDF 10.83
Plane9 2.1
KDE Mover-Sizer 2.9
Show My Password 2.0

Potrebno:
Windows, Linux, Mac OS X
Veličina:
1,2 MB, 122,6 MB na HD-u
Cena:
Besplatno
Adresa:
viber .com /desktop
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera